MINUT ČTENÍ: 2
AUTOR: KATEŘINA BUKOLSKÁ


Momentálně studuji Psychology and Business s koncentraci na Management na univerzitě Merrimack College v USA, kde hraju lední hokej. Tuto možnost studia se sportem jsem získala díky studiu Kanadské střední školy Stanstead College, která se nachází přibližně dvě hodiny od Montrealu, Quebec. Zde jsem byla celý 4. ročník a cca. tři měsíce třetího ročníku střední školy.

Zimní stadion Stanstead College

Ženský hokej

Už od svých 15 let jsem snila odjet za oceán a využít možnosti sportovních stipendií v USA/Kanadě. Představa, že můžu hrát sport, který miluji, a zároveň studovat bez nějakých problémů s uvolňováním ze školy byla opravdu lákavá. Celkově možnosti ženského hokeje jsou v ČR velice omezené. V Americe je ale možnost získat sportovního stipendia a díky tomu studovat na prestižní škole, kterou bych si nikdy nebyla sama schopna dovolit. Celkově systém je jiný, než v Česku. Učitelé mají pochopení pro sportovce a vše je uzpůsobené tak, aby studenti mohli být úspěšní jak ve škole, tak ve sportu. Ve svých 15 letech jsem ale netušila, co všechno tato cesta obnáší.

Cesta do Kanady

Když mi bylo 17 let, v tu dobu jsem hrála za starší dorost na Zbraslavi a studovala gymnázium, moje kamarádka Michaela Pejzlová, která se mnou hraje za národní tým, mi řekla o Stanstead College (střední škola). Míša tam totiž studovala a byla z té školy nadšená. Řekla jsem jí, že bych měla zájem jít do Kanady a ona hned oslovila svoji trenérku a řekla ji o mě. Já jsem se pak představila trenérce jedním emaileme a přes Skype, během pár hovorů, mi nabídla, jestli nechci přiletět na zkoušku na tři měsíce, a pak se uvídí, co dál. Jediné, co jsem musela uhradit, bylo pojištění a náklady na letenky.

Jdu na to

Odjela jsem po Vánocích a strávila tam ty tři měsíce, plné hokeje a studia. Škola byla překvapině zvladatelná, každý student si může vybrat předměty, které chce studovat. Jen výuka byla poměrně dost dlouhá – od 8:00 do 15:30 každý den a večer povinná Study Hall na dvě hoďky. Určitě to nebylo jednoduché, ale studium mi dávalo smysl, neboť jsem si navolila svých 6 předmětů (ne jako na gymnáziu).

Stanstead College během zimy, milujeme hokej

Kanada-ČR-USA

Bydlela jsem na koleji/campusu. Po třech měsících jsem se vrátila z Kanady domů a musela si doplnit látku třetího ročníku v ČR. Trenérka ze Stanstead College mi nabídla stipendium na celý nadcházející rok. Celý čtvrtý ročník jsem tedy strávila na Standsteadu, kde jsem také odmaturovala. Díky studiu střední školy v Kanadě jsem se tedy následně dostala na univerzitu v USA – Merrimack College, kde mám také hokej stipendium. Díky Kanadě taky nepotřebuji českou maturitu. Co se týče finanční stránky – jsem moc vděčná svým rodičům. Podporovali mne v průběhu celé mé cesty.

Nejlepší zkušenost

Tahle zkušenost mi změnila život a otevřela mi dveře do života, o kterém jsem vždycky jenom snila. Ráda bych řekla, že ne vždycky to bylo a je jednoduché. Odejít od rodičů a sourozenců, učit se anglicky, zvykat si nové kultuře…často jsem chtěla všeho nechat a prostě odjet domů, pobrečet si mámě, ale vždycky jsem dospěla k tomu, že mám neuvěřitelné štěstí a že není nic krásnějšího, než si jít za svými sny. Já věřím v to, že cesta je cíl a přestože je cesta někdy trnitá, tak výsledek stojí za to.

ČTĚTE TAKÉ O HOKEJISTOVI ŠIMKOVI A JEHO STUDIU V USA

Jak funguje postup získání stipendia v USA, napište na adam@www.praxiso.cz 🙂