MINUT ČTENÍ: 2

AUTOR: MICHAELA BRŮNOVÁ


V roce 2016 jsem se rozhodla vyrazit na zkušenou do Irska. Při magisterském studiu oboru Management v mezinárodním podnikání jsem zde v rámci programu Erasmus absolvovala letní stáž. Jestli si někdo představuje, že jsem chodila tři měsíce v holinách a nosila pláštěnku, tak se plete. Skoro nepršelo a já jsem se dokonce koupala a slunila na pláži…jednou. Po stáži mě firma zaměstnala, ale o tom až později.

Your International Training Praxiso

Praxe

Primárně jsem se rozhodla pro Irsko, jelikož mě zaujala společnost Your International Training (YIT) se sídlem v Mallow, která organizuje stáže pro studenty z evropských zemí, ale lákala mě i irská příroda.

Každý by měl být připraven na to, že jako stážista možná okamžitě nedostane odpovědnou práci a možná nebude ani dělat něco, co se týká jeho oboru. Organizace si samozřejmě musí nejdříve ověřit, zda je spolehlivý, zda má potřebné znalosti a schopnosti a že bere stáž vážně.

Kontakty a komunikace jsou důležité

Jelikož v době, kdy jsem nastoupila jako stážistka v YIT, se zrovna rozjížděla spolupráce s ČR, mojí pracovní náplní bylo zprvu oslovovat české školy s nabídkou praxe. Díky tomu, že školy měly zájem a já jsem pokračovala v komunikaci s nimi, jsem se dostala do užšího kontaktu s ostatními pracovníky a začala se od nich učit a podílet se na více aktivitách organizace. Doprovázela jsem studenty na výletech, díky kterým jsem poznala značnou část Irska, pomáhala jim řešit jejich problémy, komunikovala se školami atd.

Ubytování mi zajistila organizace YIT v hostitelské rodině v domě vzdáleném dvě minuty od kanceláře. Byl to pár stejně starý jako já. Okamžitě jsme se spřátelili a já jsem postupně poznávala i jejich kamarády, což bylo k nezaplacení. Ubytování bylo bez stravy (povětšinou jsem si vařila sama). Cenu ubytování mi pokryl grant z EU.

Práce se studenty v Irsku mě natolik naplňovala, že jsem se rozhodla, že se jí chci věnovat i nadále. Momentálně mne YIT zaměstnává a spolupracuji s nimi na probíhajících projektech, takže trávím čas v ČR i Irsku, kam se vracím ráda nejen kvůli práci, ale i kvůli lidem, kteří jsou přátelští, milí a za každé situace nápomocní (a samozřejmě Guinness také není k zahození 😊).

Dělejte co Vás baví…

Když je člověk v cizině bez rodiny a přátel, pozná mnohem lépe sám sebe. Jelikož toto nebyl můj první ani nejdelší pobyt v zahraničí, byla už jsem připravená na ledasco. Neprožívala jsem už pocity samoty a strach z neznámého, což mi pobyt značně usnadnilo a mohu o něm říci jen samá pozitiva. Po stránce pracovní jsem si uvědomila, jak moc je důležité, aby člověka práce, kterou dělá naplňovala a bavila.

A abych si Irsko mohla neustále připomínat, přivezla jsem si s sebou domů jednoho milého kluka, který už tu se mnou více než rok žije a pilně se učí česky. No jo, nikdy nemůžete tušit, jak moc vám stáž změní život. 😊


A video na závěr 🙂

Mrkněte taky na Praktika z Německa zde.