MINUT ČTENÍ: 3
AUTOR: MAREK SVOBODA


Zdravím všechny, jsem Marek Svoboda a rád se s Vámi podělil o mé zkušenosti z dvoutýdenní pracovní praxe, kterou jsem absolvoval jako student německy specializovaného gymnázia v červnu roku 2015. Svou praxi jsem strávil v Bensheimu, malém městě asi 45 minut jízdy vlakem jižně od Frankurtu nad Mohanem ve společnosti Sirona, která se specializuje na pracovní načiní a výrobky pro zubaře, v čemž jsou světovou jedničkou.

Jak jsem hledal praktikum?

Jako první bych chtěl říct, jak jsem tuto praxi našel. Opravdu v tom nehledejte nic zvláštního, stačilo mi, když jsem zadal Praktikum Mechatronik do Google vyhledávače a prošel pár stránek. Pro vysvětlení, mechatronika je obor, který se zaměřuje na velkou škálu informací z různých oborů, ale hlavními částmi jsou mechanika a elektronika, jak byste určitě odhadovali. Z daných firem jsem si vždy vyhledal ty firmy, které nabízely praxe na libovolnou délku či na dva týdny a poslal jsem těmto firmám svůj životopis a motivační dopis.

Doporučoval bych si dát opravdu záležet na motivačním dopise, který je podle mě důležitější než životopis, takže se určitě obraťte na svého učitele němčiny, či někoho vyhledejte, kdo by Vám s tím mohl pomoci, protože i když jsou Vaše znalosti německého jazyka sebevětší, vždy „neutrální“ osoba může najít nějakou drobnou vadu, či se s Vámi poradit, pokud by to nevypadalo lépe tak, než jak jste to napsali.

Doprava

Cestování do místa praxe, Bensheimu, nebyl opravdu žádný problém vzhledem k velmi spolehlivým spojům německých Deutsche Bahn. Vzhledem k délce cesty (11 hodin mezi Libercem a Bensheimem) rozhodně není na škodu se začít poohlížet po levných letenkách do Frankfurtu nad Mohanem, ale s tim moc nepočítejte, slevy nejsou na cestách z Čech do Frnakfurtu nějak časté, takže poté zůstává první variantou vlak či autobus.

Já jsem si vybral vlak, protože je to pro mě příjemnější varianta, ale velkou nevýhodou pro někoho může být velké množství přestupů s malou časovou rezervou. Kolikrát jsem musel na cestě zpět přestupovat cca. 6x a přestup s rezervou 6 minut mezi příjezdem a odjezdem nebyl výjimkou. Rozhodně se vyplatí cestovat o víkendu, protože si můžete koupit jednodenní jízdenku, která vyjde na 40 Euro a můžete s ní cestovat po celém Německu.

A ubytování…

Co se týče místa pobytu, tak jsem přebýval dva týdny v Einhausenu, malé vesnici asi 10 kilometrů od Bensheimu. Ubytování jsem si našel přes Airbnb, což je pro vyhledání ubytování na takhle krátkou dobu asi to nejlepší možné řešení, a pokud máte již nějaké zkušenosti s Airbnb, tak víte, že komunikace je opravdu rychlá a navíc zadarmo na rozdíl od některých jiných stránek. Vzhledem k tomu, že už to jsou dva roky od doby, co jsem praxi absolvoval, tak si nejsem jistý zda-li je ještě možné se u této rodiny ubytovat.

Doprava z vesnice do Bensheimu byla opravdu velmi jednoduchá, protože vzhledem k tomu, že tuto oblast kolem Bensheimu tvoří mnoho menších vesniček, tak tu jezdí autobusy ve všední dny minimálně třikrát za hodinu a ani cenově nejsou tak vysoko. Navíc je cestování ulehčené o to, že si můžete koupit týdenní jízdenku, kterou stačí poté ukazovat řidiči při nastupování a ještě u toho hodně ušetříte.

Sken dásně po vyražení zubu a jeho výroba

Praxe v Sironě jako taková byla určitě cennou zkušeností, protože jsem se seznámil s určitými částmi procesu výroby zubařských křesel a mnoha dalších pomůcek, kdy se cena produktu může vydrápat až k milionu Euro. Výhodou určitě byl i ten fakt, že jsem strávil svou praxi ve dvou různých odděleních. První týden jsem strávil v oddělení, kde jsem pomáhal s kontrolou dokončených křesel, ale také jsem například pomáhal u kontroly opotřebovaných součástek, či s jejich přímým testováním.

Druhý týden začal velmi zvláštně, protože jsem první dva dny strávil opravdu hodně monotónní práci kvůli tomu, že nikdo nevěděl, kde bych mohl pomáhat, abych měl pořádné pracovní vytížení. Naštěstí jsem byl přesunut od středy do laboratoře optických zařízení, takže jsem pomáhal se strojováním různých čidel a byly mi i vysvětlovány různé postupy, jak potom ta daná věc vlastně funguje, když je součástí celku, když to byl například jeden z nejdražších výrobků firmy, který umí naskenovat celou dáseň osoby po vyražení zubu a po naskenování dokáže vyrobit přesnou kopii zubu, aby mohl přesně zapadnout na prázdné místo v dásni. Určitě to nebyla práce pro někoho, koho by zajímala jen elektronika či jen mechanika, protože jsem často slýchával o procesech, které obsahovaly obě branže.

Abych celkově zhodnotil tuto praxi, tak si myslím, že zkušenosti, které z ní můžete získat, Vám rozhodně pomohou v budoucnosti, protože si procvičíte němčinu na denní bázi a s rodilými mluvčími, ale také co se týče postarání se o sebe v cizí zemi a dá Vám to také malou představu o rozdílech mezi lidmi z Německa a Česka, a proto bych rozhodně doporučil malé město jako je Bensheim kvůli levnějšímu ubytování a velmi milému přístupu ze strany stálých zaměstnanců.