MINUT ČTENÍ: 3
AUTOR: LUKÁŠ SONG


Zdravím všechny čtenáře,

jmenuju se Song Jia Yi (Lukáš) a je mi 20 let. Určitě jste už podle mého jména mohli poznat, že nejsem původem z České republiky. Moji rodiče pochází totiž z Číny, odkud se před 20 ti lety přestěhovali. Já jsem se však v České republice narodil, a to konkrétně v městě Liberec, kde jsem také vyrůstal a žil do svých 19 ti let. V Liberci krom toho, že jsem chodil do základní školy, tak jsem zde také absolvoval šestileté studium na bilingivním gymnáziu F. X. Šaldy. Toto studium mi umožnilo získat nejen jednu maturitu, ale hned 2 maturity, a to konkrétně maturitu německou a maturitu českou.

Freie Universität Berlin

Už od malička jsem toužil po životě ve velkoměstě, protože Liberec byl pro mě tak trochu malý. Proto jsem se po ukončení středoškolského studia rozhodl vycestovat do Německa a zahájit své vysokoškolské studium právě zde, v Berlíně. V říjnu 2016 jsem se tedy přestěhoval do města plné hipsterů, svobody a „alternativního“ umění (LOL). V Berlíně jsem se s velkým štěstím dostal na Svobodnou univerzitu Berlín (Freie Universität Berlin), která patří k 5 ti nejlepším univerzitám v Německu. Momentálně studuji prvním rokem na této univerzitě obor Volkswirtschaftslehre (v překladu ekonomika).

Jak probíhá výuka

Podle mého názoru není až tak těžké se dostat na německou univerzitu jako ji úspěšně dostudovat. K úspěšnému přijetí na VŠ potřebujete certifikát o znalosti německého jazyka určité úrovně a nebo německou maturitu (určitě však existují i jiné cesty, jak se do Německa dostat, takže si určitě udělejte „research“ na internetu). Celkové studium mého oboru na FU Berlin trvá 3 roky, pokud si tedy studium neprodloužíte. Během těchto 3 let byste měli v průměru za každý semestr absolvovat 5 různých „modulů“ (předmětů) s tím, že poslední semestr je většina času vyhrazena na psaní bakalářské práce.

Výuka jednotlivých předmětů probíhá formou přednášek (ve většině případech v němčině) a každý předmět má ještě své cvičení (Übung/Tutorium), kde by se mělo probírané téma prohloubit a procvičit. Na konci každého semestru pak tedy skládáte zkoušky z předmětů, které jste daný semestr absolvovali. Zkouška probíhá formou písemnou a ústní zkoušky nejsou žádné, o to víc jsou však těžší zkoušky písemné. Co je opravdu skvělý na německých univerzitách je to, že za kvalitní vzdělání na dobrých univerzitách ve své podstatě nemusíte platit skoro nic. Jediné, co je potřeba, je semestrální poplatek ve výši 370 euro, ve které je zahrnuta i „lítačka“, se kterou můžete jezdit po celém Berlíně neomezeně a veškerou městskou hromadnou dopravou (S-Bahn, U-Bahn, Tram, Bus).

Pár čísel k ubytování

Jednou z největších „překážek“ pro mě bylo najít si cenově přijatelné ubytování (nebo spíš vůbec nějaké ubytování). Jelikož je v Berlíně nespočet studentů a každý rok přibývá mnoho nových, tak se i o místa na studentské koleje hlásí obrovské množství lidí. Minimální čekací doba je cca 3-4 měsíce. Na koleje v lepším stavu, s lepší lokalitou a lepším zařízením se však někdy čeká až 15 měsíců. V Berlíně to nefunguje tak, že každá univerzita má svoje vlastní koleje, ale všechny koleje jsou spravované sdružením STUDENTENWERK, takže i žádost o koleje vyřizujete přes jejich webový portál. Cena pokojů na kolejích se pohybuje okolo 250 eur za měsíc. Pokud chcete mít soukromí je možnost zažádat o malé „garsonky“, ale pochopitelně s tím stoupá také cena a pohybuje se okolo 300-350 euro (což je ještě super přijatelný).

Pod pojmem „koleje“ si však určitě nepředstavujte třeba koleje na Strahově… většina berlínských kolejí jsou super moderní, čistý a super zařízený, takže je určitě výhodný si o ně zažádat. Pokud nemáte trpělivost anebo čas vyčkat čekací dobu, nezbývá než si najít svůj vlastní byt nebo spolubydlení. S tím mám však docela špatné zkušenosti. Většinou když napíšete 10 emailů na 10 různých inzerátů, tak vám odepíšou možná tak 2 lidi a jeden z nich je ještě podvodník. Když vám už konečně někde odepíše, tak jdete na prohlídku bytu spolu s 15 dalšíma zájemci a poté na jakýsi „interview“ s majitelem bytu, kde platí pravidlo „kdo zaujme, má byt“. Jak jste už mohli sami posoudit, tak jsem měl velkou smůlu s hledáním správného bytu. Nakonec jsem konečně našel moderně zařízenou garsonku, ne přímo v centru, za 540 euro na měsíc. Pokud tedy uvažujete studovat v Berlíně, doporučuju si udělat větší rezervu peněz za ubytování (cca 400 -500 euro na měsíc).

Finance a Stipendium

Určitě byste měli počítat i s tím, že krom peněz za ubytování, budete určitě potřebovat i měsíční kapesné v rozmezí 500 – 600 eur (pokud žijete skromně, určitě vám bude stačit 500).  Do téhle částky se započítávají veškeré útraty za jídlo, mensu, zábavu, tisk různých materiálů do školy. Vím, že 1000 euro za měsíc je docela „pálka“, ale existuje mnoho cest, jak si finanční tíhu ulehčit. Jednou z nich je určitě zkusit zažádat o stipendium. V mém případě to bylo motivační stipendium v hodnotě 3000 eur (300 euro na měsíc po 2 semestrů). K získání tohoto stipendia bylo potřeba vyplnit mnoho formulářů a napsat rozsáhlý motivační dopis, který měl odůvodnit, proč zrovna já bych měl toto stipendium dostat.

Další takovou cestou je jakási studentská půjčka „BaFöG“. S tou však bohužel nemám žádnou zkušenost.  A poslední alternativou je najít si „minijob“ (aka brigádu). V Berlíně najdete mnoho kaváren, obchodů, které neustále shání brigádníky. Minimální mzda se pohybuje okolo 9ti euro (což je oproti Česku úplný LUXUS!). Určitě bych doporučoval nepracovat hned od začátku studia. Určitě je důležitější si nejdříve zvyknout na nové vysokoškolské prostředí a zjistit, jak vše na VŠ chodí.

Závěrem

Všechny zmiňované informace a „rady“ vychází z mých vlastních zkušeností nasbírané během studia a pobytu v Berlíně. Určitě netvrdím, že to takhle chodí všude v Německu, na všech německých univerzitách. Proto vám určitě doporučuju zjistit si nějaké informace na internetu či z jiných článků na Praxiso. Pokud budete mít nějaký další otázky ohledně studia, života v Berlíně, budu moc rád, když mi napíšete na Facebooku, kde jsem jako Lukas Song. Najít mě můžete i na instagramu pod jménem „fakynlukyn“, kde často přidávám fotky a videa právě z Berlína.

Tak vám budu držet pěsti, ať si taky splníte vaše sny!!!