MINUT ČTENÍ: 5

AUTOR: ADAM ROTH


Že je Švýcarsko drahé a bez peněz se zde nedá nic zažít? Naprostý omyl. S přítelkyní jsme se vydali v prosinci na svoji první cestu do Švýcarska. Stihli jsme návštěvu St. Gallenu, nádherný výlet do hor a pěší túru k Bodamskému jezeru. To vše za pár korun. Snad tě inspirujeme a brzo do „Švajcu“ vyrazíš taky! 🙂

PŘED CESTOU – co je potřeba zařídit

  • Jízdenky

Zpáteční jízdenka do Švýcarska s Regiojet nás stála 400,- Kč na osobu. Ano, není to klasická cena jízdenky, kterou teď najdeš na webu. Veškeré důležité informace, kde najít akční jízdenky již od 1,- Kč nalezneš zde.

  • Ubytování

Jako vždy jsme nejdříve zkusili COUCHSURFING. Pokud bys nevěděl, o co se jedná tak vše najdeš kliknutím na tento odkaz.

My jsme měli štěstí a hned první žádost uspěla. Ubytovala nás švýcarská studentka a její manžel z Gambie.

  • POJIŠTĚNÍ

Pro cesty do zahraničí se určitě vyplatí se pojistit. Nemusí to být nic drahého. Základní pojištění na 3 dny mě stálo 60,- Kč. Doporučuji online porovnávač: – https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni.cz

Náklady na osobu před odjezdem:

BUS PRAHA ↔ ST. GALLEN 400,- KČ

POJIŠTĚNÍ 60,- KČ

JÍDLO 200,- KČ

= 660,- KČ

ITINERÁŘ

1. DEN – Malebný St. Gallen

Ihned po příjezdu jsme se vydali k Sybille, naší hostitelce. Po prvotním oťukávání jsme se společně nasnídali a zaplnili žaludky. Ono to seznamování jde vždy lépe, když je u toho možnost něco dobrého zakousnout… 😊

Po vyslechnutí cenných rad kam se vydat, jsme nejprve vyrazili k místním jezírkům a kochali se výhledem na celé město, které, na rozdíl od Liberce, bylo, jak se na zimu sluší a patří, pokryto sněhem.

Levné cestování Švýcarsko

Ach ty odrazy…

Poté jsme se vydali více prozkoumat město samotné. Nejdříve jsme vyrazili na místní vánoční trhy. I když se nám sbíhali sliny, po zhlédnutí cen nás chuť okamžitě přešla. Aby se nám přestali sbíhat sliny, zaměřili jsme naši pozornost na malebné domky a uličky. Stačilo se jimi jen toulat za doprovodu slunečných paprsků a člověk okamžitě nasál atmosféru švýcarského maloměsta. Dominantou města je místní nádherná katedrála. Uvnitř můžeš obdivovat nádherné fresky, které jsou skutečně masterpiece!

Levné cestování Švýcarsko

Toulky městem

Po prohlídce katedrály jsme opět utekly z města a vydali se do místního parku na kopci, který skýtá rysy, daňky, jeleny, kamzíky a další zvířata. Toulky St. Gallenem jsme zakončili horkou čokoládou v místní kavárně.

Večer jsme se pak vrátili k Sybille, kde na nás čekal i její manžel který se vrátil z práce. Uvařili jsme společně večeři a probrali mnoho témat. Yayi příběh je velice zajímavý. Před mnoha lety uprchl kvůli válce z Gambie a ve Švýcarsku si našel práci a přítelkyni. Je vidět, že si této příležitosti velmi váží, jelikož pracuje skutečně hodně a práce v továrně na sýry musí být vyčerpávající. Na svoji zemi však nezapomněl a často ji společně navštěvují, dokonce zde budují domek pro jeho matku.

Náklady na osobu:

JÍDLO + PITÍ 110 KČ

2. DEN – výlet do hor v oblasti Appenzell

Druhý den ráno jsme ihned po snídani vyrazili za město, odkud jsme měli v plánu stopovat do Brulisau. Proč zrovna sem? Jedná se o středisko, ze kterého se dá dojít pěšky na místní dominantu Hoher Kasten nebo podniknout výlet k  jezeru Samtisersee obklopenému horami a lesy.Levné cestování Švýcarsko

Pouhých 23 kilometrů dělí St. Gallen a Brulisau

Stopnout auto bylo celkem snadné a po pár vteřinách jsme již seděli u instruktora autoškoly. Celou cestu jsem se modlil, ať omylem nezmáčknu pedál, kde normálně sedí instruktor. Poté jsme se ještě svezli dvěma auty a přibližně po 1,5 hodině dorazili na místo určení. I když jsem výlet dost plánoval, nakonec bylo vše jinak. Díky radám majitele apartmánu, který nám jako poslední zastavil, jsme se vydali nádhernou cestou přes Platenbodeli, která nebyla původně v plánu.

Po cestě jsme téměř nikoho nepotkali. Nejdříve jsme vyšplhali krpál k první chatičce a obdivovali třpytící se horizonty okolo nás. Po skromném obědu u opuštěné chaloupky jsme se vydali opět na cestu.

Levné cestování Švýcarsko

Na podobném místě bychom mohli obědvat každý den!

Po krátkém čase se nám ztratila vesnička z dohledu a my byli obklopeni pouze lesy a horami. Často jsme jen mlčky stáli a tajili dech nad krásami místní přírody. Po přibližně 4 hodinách jsme dorazili k jezeru, které bylo bohužel celé pokryté sněhem. I přes to se jedná o nádherné a fotogenické místo. Zpět do Brulisau jsme šli po původně naplánované trase. Ta však byla oproti cestě k jezeru mnohem méně krásná a záživná. Ještě, že jsme se sem vydali stopem a nechali si poradit! 😊 Celý okruh byl přibližně 13 kilometrů dlouhý.

Netřeba slov…

Při cestě zpět nás vzal hned první člověk, který jel přímo do St. Gallenu a „doma“ jsme tak byli za půl hodinky. Večer jsme se podělili o naše zážitky a vydali se do říše snů.

Náklady na osobu:

JÍDLO + PITÍ 100 KČ

3. DEN – pěšky až k jezeru Bodamsee

Poslední den jsme chtěli zakončit návštěvou Curychu, kam jsme měli v plánu dostopovat. Nejdříve jsme za boha nemohli nalézt dálnici i přes to, že nám mapa ukazovala, že jsme přímo u ní. Nacházela se totiž v tunelu pod námi… 😀 Když už jsme nájezd konečně našli, zjistili jsme, že je přímo ve městě, kde se dá složitě zastavit. Museli jsme tak vymyslet záložní plán. Napadlo nás stopovat opačným směrem k jezeru Bodamsee. Jenže St. Gallen okamžitě navazuje na další městečka a není zde příliš možností stopovat. No a tak jsme se nakonec vydali pěšky.

Po celém dni jsme toho měli plný kecky, konkrétně byly naplněny 27 kilometry

Naštěstí cesta vedla především po rovince a tak jsme zdárně dorazili k obřímu jezeru. Na rozdíl od St. Gallenu, který celý ještě spal, zde bylo celkem rušno. Místní trhy nabízeli plno stánků, kapel a dokonce i živé divadelní představení. Celým městě se líhla vůně pečených kaštanů. Po skromném obědu přímo u jezera a pár fotkách s racky jsme se vydali zpět a celkově tak našli 27 kilometrů.

Levné cestování Švýcarsko

Bodamské jezero – druhé největší jezero v Alpách

Po příchodu ke svým hostitelům na nás čekal náš hostitel s jeho gambijským kamarádem. Ani jeden z nich nemohl uvěřit, že jsme celou cestu šli pěšky. Málem jsme tak museli sbírat jejich oči, které vypadaly, že jim vypadnou z důlku 😊. Po náročném dni jsme byli neskutečně šťastni, že nám Yaya uvařil výtečný africký pokrm. I o tom je Couchsurfing.

Nejlepší na celém dni však byli příběhy Salema. Především když nám vyprávěl, jak pomáhal imigrantovi v nouzi, který si u něj zapomněl batoh s hotovostí. Naneštěstí si nebyl schopný pro něj dojet a tak se Salem rozhodl dát ho do vlaku a nechat ho samotný dojet až ke svému majiteli. To však spatřila starší paní, a když viděla černocha, jak nechává ve vlaku samotné zavazadlo tak se zděsila. Proto se rozhodl batoh umístit do jiného kupé. Naneštěstí se však vlak rozjel. Pikantní na to bylo především to, že ke vlakové stanici přijel Salem autem společně se svojí malou dcerkou, která čekala v autě. Naštěstí se mu povedlo brzy chytit vlak zpět a dceři se nic nestalo. Maminka však o tomto příběhu doposud neví… 😊

Po večeru v přítomnosti afričanů nás čekal autobus a 8 hodinová cesta zpět domů.

Náklady na osobu:

JÍDLO + PITÍ 120 KČ

HODNOCENÍ VÝLETU

9,5/10

Za minimální náklady jsme prozkoumali St. Gallen, dostali se do nádherného horského prostředí a poznali nové přátelé. To vše jsme stihli za pouhé 3 dny a domů se vrátili, plní dojmů. Díky pohostinnosti místních lidí jsme měli možnost poznat pravé Švýcarsko. Z toho plyne jedna rada. Nehromaďte věci, ale ZÁŽITKY!