MINUT ČTENÍ: 3
AUTOR: KATEŘINA JURASOVÁ


Ahoj všichni,

Mé jméno je Kateřina Jurasová a před nedávnem jsem oslavila své dvacáté první narozeniny. Pocházím z České Republiky, konkrétně z města Liberce. V Liberci jsem vyrůstala celý svůj život a ve svých 18 letech jsem odmaturovala na obchodní akademii Šamánkova. Po střední škole jsem vydala do Aberdeenu, Skotsko, kde již třetím rokem studuji na Robert Gordon University (RGU), obor BA Hons Management with Marketing.

Přijímací řízení

Pokud chcete odjet na vysokou školu do Velké Británie, nejdříve musíte odeslat přihlášky přes ucas.com. Myslím, že se dá přihlásit i přes různé agentury, já se však přihlásila sama, není to nic složitého a všechno je dobře vysvětlené. Máte možnost se přihlásit na 5 různých oborů na 5 různých vysokých školách. V rámci přihlášky, kromě vyplňování různých detailů, musíte také napsat „personal statement“ proč by zrovna vás měli přijmout. Další důležitá část je reference od nějakého člověka, který vás dobře zná. Tato osoba o vás musí napsat krátkou esej a odhadnout jak dopadne vaše maturita. Myslím, že je celkem logické, že to nemůže být váš rodič ani kamarád, ale například jakýkoliv učitel z vaší střední školy či váš nadřízený z brigády. Mou referenci psal můj učitel angličtiny a vše proběhlo bez problémů.

Po pár týdnech se vám ozvou jestli vám nabídnout studium na vaší vysněné škole nebo ne. Bohužel práce a snaha zde zdaleka ještě nekončí. Podmínky pro úplné přijetí jsou následující:  odmaturovat do určitého průměru (průměr známek, který po vás škola bude vyžadovat, by jste vždy měli najít  na její stránce) a také si udělat IELTS certifikát, kde musíte dosáhnout úrovně 6.0, která odpovídá přibližně B2. Maturita z Anglického Jazyka vám bohužel stačit nebude. Pokud se ale budete snažit a pilně se učit, vše by jste měli v pohodě zvládnout. Připravte se, že IELTS certifikát, jako každý jiný anglický certifikát, není levná záležitost a zaplatíte za něj minimálně 5.000,-.

RGU Campus

Finance

Nebudu vám lhát, ale život v UK je jednoznačně více nákladný než život v ČR. Měsíční náklady, bez ubytování, jsou přibližně 400-500 liber. Samo sebou záleží, za co a jak utrácíte. Já jako holka, utratím přibližně těch 500-600 liber s tím, že si občas kupuji oblečení, kosmetiku apod. Dobrý je také zmínit, že pokud se rozhodnete studovat v Anglii či Wales mimo nákladů na život si budete muset platit i školné, které není nejlevnější. Skotská vláda zaručovala všem studentům z EU studium ve Skotsku zadarmo, to se ale bohužel kvůli Brexitu může změnit, proto je dobré to sledovat (třeba tady). Shrnuto – je dobré mít našetřené peníze než se sem vydáte studovat.

Život v UK – rady a tipy

Pro první rok na vysoké škole vám rozhodně můžu doporučit bydlení na kolejích, kde se seznámíte, začleníte do kolektivu a ušetříte si nervy se sháněním bytu. Získání pokoje na koleji není většinou problém. RGU nabízí 6 různých kolejích po celém městě (liší se cenou, vzhledem, vzdálenost od školy apod.) Cena koleje za rok se pohybuje lehce přes 100 000,-/rok (10 tisíc měsíčně = to dáte pomalu i v Praze za normální bydlení). Nemusíte se ale bát, že by koleje vypadali jak v ČR. Většinou jsou to malé bytečky pro 4-8 spolubydlících, kde máte vlastní pokoj, společnou kuchyň, obývák a dvě koupelny.

Další tip je – najít si brigádu. Nejlepší je si vytisknout CV obejít různé hotely, restaurace či krámy s oblečením. Dobré je také sledovat stránku indeed.co.uk. Nejlepší pro studenta je pracovat kolem 15-20 hodin týdně, kdy si poměrně dobře vyděláte, zároveň se můžete věnovat škole a různým svým koníčkům. Minimální mzda na hodinu se zde určuje podle vašeho věku. Je to rozdělené na 4 skupiny – pod 18 let, kdy dostanete pouze £4.05, 18-20 let je minimální mzda £5.60, další věkové rozmezí je 21-24 kdy je minimální mzda £7.05 a pak nad 25 kdy dostane £7.50. Samozřejmě na nějakých místech vám dají 7 liber na hodinu, i když vám je pod 21, ale většina míst se řídí těmito věkovými skupinami a jejich sazbami. Takže pokud je vám pod 21, je určitě dobrý mít nějaký jiný druh příjmu. Kapesné od rodičů či vámi našetřené peníze.

Škola, škola, škola

Výuka prohýbá stejný stylem jako u Lukyho v Německu, proto jestli tě zajímá víc, určitě si běž přečíst jeho článek (tady). Jediný rozdíl je, že zkoušky máte pouze písemné. Z každé předmětu máte pouze jednu zkoušku, či musíte napsat semestrální práci tak, že vás čekají maximálně 4 zkoušky za jeden semester (systém zkoušek se může lišit podle oboru). Poslední užitečná věc, kterou bych zmínila je, že bakalářské studium ve Skotsku trvá 4 roky a magistr pouze 1 rok.

Závěrem bych chtěla říct, aby jste se nebáli a odvážili se jet studovat do zahraničí. I když první 2-3 měsíce se budou zdát těžké, postupem času se všechno zlepší a můžu vám zaručit, že nebudete litovat svého rozhodnutí.  Vím, že to také není zrovna nejlevnější záležitost, ale věřím, že pokud se třeba rozhodnete v UK zůstat, finančně se vám to vše vrátí.  Mě se osobně ve Velké Británii moc líbí. Styl a kvalita živote je tu jiná, lepší, než v ČR. Rozhodně se neplánuji vracet do ČR v brzké budoucnosti.

Všechno vychází z mé vlastní zkušenosti, takže některé věci se můžou lišit pokud budete studovat na jiné univerzitě / v jiném městě. Pokud máte více otázek, určitě se mě nebojte kontaktovat na facebook – Katerina Jurasova nebo na instragramu – katjuras.

Kateřina Jurasová