MINUT ČTENÍ: 2

AUTORKA: KATEŘINA VEJVODOVÁ


Návrat domů po šesti letech na amerických univerzitách nebyl lehký. Člověk se musí znovu přizpůsobit české „nátuře“. Tomu, že potká přes den spoustu lidí, kteří se asi nemají dobře, protože úsměv na tváři či vlídné slovo moc neznají. Krom toho člověk musí začít zase od znova.

Studium a s ním spojená skvělá praxe bylo fajn, ale to samozřejmě nemá kdo ocenit v zemi, kde je tento obor teprve „v plenkách“. Tenisových trenérů je naštěstí třeba všude a tak jsem ze začátku kombinovala mentální koučink s trenérstvím. Našla si první klienty a pak už se to rozjelo poměrně rychle. Najednou jich bylo hodně a já věděla, že trénování mě nikdy nenaplní tak, jak mentální koučování. Asi po roce jsem trenérství nechala a začala se naplno věnovat sportovní psychologii. Sehnala jsem si v Praze kancelář a řídila už i svůj pracovní život.

Změny k lepšímu

Mentální koučování je naplňující, protože můžete být svědky toho, jak se mění životy sportovců k lepšímu. V prvním kroku se musíte se sportovci seznámit a nastínit jim, co taková mentální práce obnáší. Většinou chodí sportovci, kteří se perou se soutěžemi a nedaří se jim podat optimální výkon, když je třeba. To je často způsobeno tím, že se jim v hlavě honí negativní myšlenky. Upínají se na věci, které „vysávají“ jejich energii a navíc je stresují a přináší negativní naladění (strach, obavu ze selhání, bezmoc, apod.). Negativní emoce pak naruší dýchání a najednou se projeví i fyzicky (sportovec tuhne, třepe se, potí se apod.). Je důležité, naučit se techniky, které tomu mohou předcházet, protože teprve pak si sportovec může svůj sport opět užívat.

Praxe v oboru

V praxi už jsem pomohla řadě sportovců z různých sportovních odvětví. Pracovala jsem s jednotlivci ale i s týmy. Z těch známějších třeba HC Sparta, Rytíři Kladno, lukostřelec David Drahonínský, basketbalista Šimon Puršl, tenistka Laďka Pořízková apod. V současné době pracuji s beachvolejbalovou dvojicí Bára Hermannová a Markéta Sluková.

I to je na mentálním koučování příjemné. Neustále se setkáváte s novými lidmi a skutečnost, že je posunete po sportovní, ale i lidské stránce dál, je úžasná. Mě sportovní psychologie poznamenala především v soukromém životě. Nebyla jsem vždy pozitivní člověk, ale díky tomu, že si neustále s klienty opakuji, co je po psychické stránce důležité, se mi daří žít šťastný a naplněný život.

koučink

Číst a vzdělávat se

Četba je nedílnou součástí osobního rozvoje. Dnešní doba je hodně uspěchaná, a tak lidé (ale i mládež) často zapomínají, co je v životě opravdu důležité. Tyto knihy člověka mohou navést zpět na správnou cestu – cestu poznání opravdového života, který není vždy jen růžový (jak by tituly mohly klamat), ale je i plný bolesti a strastí. Ty jsou nedílnou součástí života a správné mentální nastavení může člověku pomoci se i s takovými životními chvílemi vyrovnat.

A CO DOPORUČUJE KATEŘINA ZA LITERATURU? KLIK 🙂