MINUT ČTENÍ: 2

AUTOR: ADAM PRSKAVEC


Možnosti, které dnes máme jsou obrovské. Přístup k informacím nebyl nikdy snadnější = snad každý z nás má při sobě telefon, co vyhledá téměř cokoliv. Dnešní mobily jsou výkonnější, než superpočítače našich rodičů. Žijeme v nejdelším období bez války, můžeme cestovat kdykoliv a kamkoliv. To, co nám dnes celý svět nabízí je šílený.

Svoboda

Šíři dnešních možností si představme jako rozevřené nůžky. Čím více možností, tím jsou nůžky více rozevřené. Člověk by si řekl, že takové možnosti přináší do jisté míry svobodu. Přeci jenom, naši rodiče nemohli tolik cestovat, neměli v obchodech takový výběr oblečení, nemluvě ani o internetu. Tak proč dnes lidé nejsou ve srovnání se svými předky výrazně spokojenější? Co s sebou nesou nůžky možností za problémy?

Rozhodnutí

Nečekaný problém je v rozhodnutí. Čím více možností máme, tím je pro nás obtížnější se rozhodnout. Nastává tvz. rozhodovací paralýza. Zvažování všech možností a variant nám bere tolik energie, že buď rozhodnutí odložíme, nebo vůbec nevykonáme. Tím navazují další negativní činnosti – prokrastinace, stres, zapomínání, lítost.

Je totiž víc pravděpodobné, že pokud si už z širokého spektra možností nějakou tu možnost vybereme, budeme nakonec litovat. Začneme si představovat, jaké by to bylo, kdybychom zvolili jinak. Začneme pochybovat a vidět nedostatky na našem výběru, místo abychom se radovali a byli spokojení.

Jednoduchost

Já osobně jsem v mnoha věcech zjednodušil. Razantně. A taky se mi razantně ulevilo.

Takový příklad z osobního života je, když jsem si šel koupit do obchodu nové dioptrické brýle. Paní prodavačka mě postavila před zeď plnou obrouček s otázkou „Tak které?“ a já bez váhání na jedny prostě ukázal.

„Chcete si je vyzkoušet?“ padl na mě DALŠÍ rozhodovací dotaz…a přesně takových malých úkolů dostaneme za den / za život několik. Dokonce si je sami vytváříme. Co si ráno vezmu na sebe? Co si bych si mohl koupit nového do bytu?

„Ty budou dobrý, zaplatím.“ Během dvou minut jsem odcházel s novými brýlemi a spokojený, protože hned budu lépe vidět, ne protože mám hranaté tmavé obroučky s matným designem z nylonového vlákna.

Netrávil jsem desítky minutu rozhodováním se a přemítáním jaké brýle si teda vyberu. Funkci pro mě plní všechny stejnou.

Společnost = módní guru

Vy ale musíte vypadat skvěle a být trendy. Jak asi v těch brýlích teď vypadám, co? Jednoduchý a rychlý výběr neznamená, že hned musím vypadat blbě. Taky neříkám, že se nestarám o svůj vzhled. Jen se víc starám o svého ducha. Tím, že jsem tolik nekoukal po všech těch brýlích, teď nelituji jiného rozhodnutí. Uskromnil jsem se. Neplýtvám ani energií o tom přemýšlet = buďte šťastní a nenechte si zkazit náladu rozhodovací paralýzou.

„Looking good, going nowhere.“

Chcete vidět jak v brýlích vypadám? Napište mi a já Vám pošlu fotku 🙂 adam@www.praxiso.cz

UPDATE: Doporučuji zhlédnout toto krátké video

Rubrika: Média