MINUT ČTENÍ: 2
AUTOR: JAN LUXEMBURG


Své praktikum jsem absolvoval ve firmě Siemens AG Dresden. Toto praktikum se odehrálo v rámci vzdělání na německém oddělení dvojjazyčného gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Praktikum bylo plánované na první dva týdny v květnu 2015.

Návštěva veletrhu

S hledáním pracovního místa jsem začal 3 měsíce dopředu, kdy jsem podnikl cestu na veletrh vzdělání do Drážďan. Na veletrhu mě udivilo obrovské množství stánků všech možných univerzit a zastoupení firem. V průběhu veletrhu se prezentovali větší podniky ve veřejných prezentacích, konaly se přednášky pro výběr studia, financování a organizaci studia, stejně tak jako přednášky o hledání praxe, rady k psaní životopisů atd. Návštěvu takového veletrhu můžu opravdu vřele doporučit, protože mi to velmi pomohlo s orientací v širokém spektru různých nabídek.

Nakonec jsem našel své pracovní místo na praktikum na internetové burze. Díky veletrhu jsem si uvědomil, že se hodím na nějaké inženýrské praktikum a samotné hledání konkrétního místa už byla hračka. Vybral jsem si firmy Siemens AG Dresden, jelikož je to silný podnik s dlouholetou tradicí a také jedna z vedoucích firem na trhu s technikou.

Než jsem začal praktikum, musel jsem si ještě zajistit ubytování. Nakonec jsem si zamluvil jednopokojový byt v centru. Do práce jsem jezdil na kole, jelikož mé pracoviště leželo až na periferii města.

Samotná praxe

Své praktikum jsem strávil v oboru transformátorů. První den jsem dostal přesný pracovní plán na dobu celého praktika, kde bylo napsáno jaký den budu pracovat v různých odděleních. Plánování ze strany firmy musím označit jako perfektní, jelikož jsem během dvou týdnů poznal všechny jednotlivé kroky výroby transformátorů. Také pořadí jednotlivých činností bylo perfektně seřazeno.

První den jsem začal ve skládání jádra transformátoru, kde jsem zůstal dva dny. Další dva dny jsem pomáhal v navíjení cívek. V pátek jsem pokračoval do výroby izolací. V druhém týdny jsem byl na dva dny nasazen do skládání všech částí dohromady a na poslední tři dny mého praktika jsem si mohl sám vybrat, ve kterém oddělení chci který den pracovat. Zvolil jsem si práci v oddělení izolací, jelikož tam jsem mohl pracovat samostatně.

U většiny činností jsem pracoval pod dohledem zkušených techniků, protože celá produkce musí proběhnout bezchybně. Někdy jsem dostal i samostatné úlohy, které jsem mohl řešit sám podle technických nákresů. Celé praktikum můžu hodnotit jako velmi rozmanité. Ukázalo mi všednost pracovního života z reálného pohledu a velmi mi pomohlo při výběru studia.

A dnes?

V současné době studuji na Otto von Guericke Universtität Magdeburg inženýrsko-vědní obor „Sportovní inženýrství“. Díky praktiku jsem nabyl dostatek sebevědomí, abych si byl jistý, že zvládnu studium na universitě v Německu. Také jsem absolvoval další praktikum, které si můžete přečíst kliknutím na tento text.

Všem Vám držím palce a přeju hodně úspěchů!

Jan Luxemburg