MINUT ČTENÍ: 5

AUTOR: MATYÁŠ TECL


Před půl rokem jsem si nebyl úplně jistý, co chci v budoucnu dělat. Musel jsem najít alespoň trochu užitečné praktikum pro svůj budoucí život. Praktikum je totiž důležitou součástí naší cesty k německé maturitě. Díky tomuto praktiku jsme měli zjistit, co chceme dělat v budoucnu a také poznat, jak vypadá povolání. Přestože praktikum trvá pouze dva týdny, můžete si vyzkoušet Vámi zvolenou profesi a nakouknout, jak svět funguje, což je pro studenty velmi důležité, protože ve škole je všechno pevně dané.

Moje představy o práci nebyly konkrétní. Chtěl jsem se však dostat do kontaktu s lidmi a získat nové jedinečné zážitky, protože by byla škoda nevyužít tuto příležitost.

Hledání pracovního místa

Protože jsem neměl přesnou představu o pozici, rozhodl jsem se použít své vlastní kontakty. Můj táta byl podnikatel v nadnárodní papírenské společnosti. Měl také mnoho zahraničních kontaktů v Rakousku nebo Německu.

Po prvních dotazech na možnou práci jsme byli neúspěšní. Například v rakouské papírně, kde jsem mohl pracovat ve skladu. Negativní zpětná vazba přišla také z Berlína. Takže jsme se s tátou rozhodli kontaktovat naše přátele, kteří žijí v Německu. Zjevná volba padla na přítele mého otce, který se přestěhoval do Stuttgartu (během Sametové revoluce), kde nyní žije se svou rodinou. Pracuje na recepci v prestižním pečovatelském domě.

Matyáš Tecl

Komplex Augustinum při západu slunce Sonnenuntergang

Když jsem se dozvěděl více o domově důchodců Augustinum, přemýšlel jsem o tom, že zde absolvuji své praktikum. Měl bych zaručený kontakt s tamními lidmi a také příležitost setkat se s novými lidmi ze starší generace. Vypadalo to jako dobrý kompromis, který mi umožnil nahlédnout do neobvyklého prostředí a dále do krásného západoněmeckého města.

Zařizování začalo

Náš přítel si také myslel, že to bylo dobré. Byl velmi milý a mohl mi s touto žádostí pomoci. Zařizování začalo. Jednalo se o dvoutýdenní proces. Napsal jsem motivační dopis. Nakonec jsem obdržel oznámení o přijetí a mohl jsem si být jistý svou pracovní pozicí jako pečovatelský a domovský pomocník.

Já a zákazník během transportu

Další pozitivní zprávou bylo mé ubytování. Měl jsem možnost žít přímo v domově pro seniory. Všechno bylo v suchu a já jsem se jen těšil na to, že jsem mohl opustit školní život. Přitahoval mě také Stuttgart. Díky mým cestovatelským zkušenostem a mému velmi pozitivnímu vztahu s prarodiči jsem si nedělal žádné starosti. Věděl jsem, že to bude pro mou osobnost dobrá práce.

Představení pracoviště

Rezidence pro seniory Augustinum má několik poboček po celém Německu. Je to tradiční společnost, která si drží svou pověst. Je známá svým profesionálním přístupem. Ubytovací zařízení jsou plně obsazena. Musíte si rezervovat byt několik let předem. Bydlí tam většinou bohatší důchodci. Hlavní sídlo ve Stuttgartu pojme 700 hostů. Skládá se ze tří velkých budov. Augustinum má vlastní restauraci, supermarket, divadlo, kadeřnictví, bazén, posilovnu, knihovnu, park a mnoho dalších útulných koutů. Srdcem rezidence je recepce s telefonní ústřednou a malou poštou. Je to takové malé město ve městě. Na první pohled je to velmi vhodné místo pro odchod do důchodu. Pozice zaměstnanců jsou: péče, management, recepce, úklid, správa, kuchaři, číšníci, řemeslníci, lékaři a také kněz, protože téměř všichni hosté jsou věřící. Přestože přední pozice jsou převážně německé, další práci vykonávají lidé z celého světa.

Zákazník a domácí

Potkal jsem sestry z Madagaskaru nebo pracoval s Chorvaty. Bez ohledu na jejich původ jsou všichni integrovaní a cítí se jako Němci. Věk hostů se pohybuje od 70 do 100 let. Některé ročníky si pamatují válku. Někteří trpí nemocemi stáří jako je demence nebo Alzheimerova choroba. V těchto případech existuje tzv. sraz, kde se o handicapované hosty nadprůměrně stará. Někteří jsou aktivní sportovci, jiní jsou již bezmocní v posteli a spoléhají na pomoc sester. Augustinum je rozmanité místo, ačkoli je plné starých lidí, vždy se něco děje a společnost je na vysoké úrovni. Pracovní etika je uvolněná. Tempo odpovídá věku zákazníků. Práce je však dost a není snadné udržet tak velký podnik v provozu.

Matyáš Tecl, praktikum

Zákazníci čekají na oběd

Popis pracovní pozice

Jako domácí jsem musel plnit předprogramované činnosti jako například: přestěhování zákazníka z bodu A do bodu B. Komunikace je nezbytná, takže každý zaměstnanec má svůj vlastní telefon, a vždy je připraven. Další činností je dodávka potravin. Pracovník musí vždy plánovat vše systematicky. Není to jen fyzická aktivita. Práce s jednotlivými důchodci vyžaduje naladění se na jejich notu. Někteří chtějí mluvit, jiní jsou nestabilní. Hlavním cílem je pohodlí všech hostů. V této pozici jsou obvykle zaměstnáni muži. Oproti sestrám, které přicházejí do užšího kontaktu s důchodci.

Existuje zde spojení se sociálními vědami. V Augustinu je mnoho mladých dobrovolných sociálních pracovníků, kteří tam rok pracují a poté pokračují ve studiu. Tito pracovníci dávají seniorské rezidenci nádech mladosti. Pevný plat tohoto zaměstnance je kolem 1500 EUR hrubého. Pracuje se v osmihodinových směnách. V důsledku toho má pracovník značné množství volného času a může trávit čas v odpočívárnách. V domově jsme spolupracovali s pečovateli. Jeden se bez druhého neobejdete.

Pro tuto činnost musí mít pracovník zdravou mysl a nebát se pracovat s lidmi.

Praktikum ve Stuttgartu

Letěl jsem do Stuttgartu a byl jsem uvítán ihned po přistání malebným městem plným zeleně. Od průvodce jsem dostal první pokyny. Přidělili mi pokoj a provedli mě celým domem. Odpoledne jsem šel do města. Stuttgart je krásné místo plné mezinárodních lidí. Všechno funguje tak, jak má. Stejný pocit jsem měl v rezidenci. Celková funkce se výrazně liší od funkce ve východní Evropě. Existují však i rozdíly mezi lidmi. Na ulicích je mnoho etnik a kultur. To dělá zajímavý dojem.

Praktikum – výhody

Jako dvoutýdenní praktikant jsem měl možnost nahlédnout do různých pracovních pozic a zpočátku jsem pracoval se stálými zaměstnanci. Pomáhal jsem hospodaření s dodávkou jídla a přepravou některých hostů. Pomáhal jsem na recepci vyřídit všechny druhy požadavků. Pracoval jsem také jako výpomoc na „srazu“, kde jsem získal nejvíce zkušeností s postiženými hosty. Často jsem měnil své kolegy, takže jsem pořád mluvil a za pár dní se moje němčina úplně automatizovala, což není v běžném školním provozu možné. Po týdnu jsem si byl absolutně jistý, že pro mě není problém pracovat v úplně německém prostředí.

TECL - praktikum

Já a domácí během rozvozu jídla

Praktikum – průběh

Vstal jsem asi v osm hodin, ráno snídal a pracoval v domácnosti. Odpoledne jsem se přesunul na místo setkání a vytvořil program pro pacienty s demencí. Byl jsem vděčný za tuto příležitost změnit svou práci, protože to nebyla běžná rutina. To se mi líbilo, když jsem s někým musel jít na procházku. Svou práci jsem si užil jako celý pobyt. Mým dalším neoficiálním úkolem bylo vést dialog s obyvateli.

Mám nějaké zajímavé příběhy a rady ze života starších lidí, které respektuji. Opravdu se mi líbilo pár zákazníků. Naučil jsem se různé zvláštnosti. Například celé horní patro jedné z budov patřilo bývalému generálnímu řediteli společnosti Daimler. Nebo další zajímavou věcí byl důstojník gestapa, který poslal několik tisíc židů do koncentračních táborů a záhadně žil v této rezidenci. Zemřel v roce 2011 a když se zjistilo, kdo to skutečně je, způsobilo to mediální humbuk. Sestry uvedly, že usnul pouze když byla zapnutá světla.

Během mého pobytu jsem měl další zkušenosti. Jednoho dne v poledne jsem šel kolem restaurace a jedné dámě bylo nevolno. Takže jsem musel rychle zasáhnout. Chytil jsem ji těsně předtím, než spadla na zem. O víkendu jsme s kamarádem navštívili Bodamské jezero, kde jsme viděli vzducholodi. Můj pobyt byl velmi rozmanitý a jsem rád, že jsem byl v práci velmi dobře přijat.

Závěr

Tato pracovní praxe byla pro mě jakýmsi zasvěcením do světa mimo školu. Z hlediska zkušeností a závažnosti jsou ostatní předchozí praktiky téměř zbytečné. Jsem rád, že jsem měl možnost pracovat v prestižním domově pro seniory.

I když se touto prací nechci živit v budoucnu, pochopil jsem fungování služeb. Na druhou stranu bych chtěl vědět více o managementu, který jsem neměl možnost poznat během tohoto praktika. V tuto chvíli váhám, kam mám po maturitě pokračovat. Praktikum mi pomohlo vyřešit některé věci a dovolilo mi vyzkoušet si skutečné fungování v zahraničí. Jsem rád, že jsem ve Stuttgartu získal nové známosti. Evropská populace stárne, a to i v České republice. Kdybych měl náhodou možnost pokračovat v tomto odvětví, mám na to nasbírané zkušenosti.

Mám jen pozitivní vzpomínky na Augustinum. Chtěl jsem to prodloužit alespoň o týden. Zažil jsem zde velmi emotivní okamžiky a myslím si, že tato stáž je jednou z nejúspěšnějších akcí na našem gymnáziu.


PŘEČTĚTE SI TOHO VÍC OD STUDENTŮ NA PRAXI