MINUT ČTENÍ: 2
AUTOR: ADAM ROTH


Pro mě cestování znamená hlavně svobodu a možnost objevovat nová místa. Abych mohl cestovat co možná nejvíce, přemýšlím o cestování jinak než většina lidí. Často však musím vystoupit z komfortní zóny nebo se zkrátka uskromnit. Pokud chceš cestovat levně a odnášet si z cest zážitky na celý život, přečti si základní body, jak změnit svůj přístup k cestování.

Dle mého názoru k tomu, abys mohl cestovat levně potřebuješ ti základní předpoklady:

  • Čas
  • „Levnocestovatelské“ KNOW HOW (to ti budu postupně přinášet 😊 )
  • Naučit se o cestování správně přemýšlet

Co běžně při cestování řešíme? Kam se vypravíme, s kým budeme na cestě, jak se budeme přepravovat, kde budeme spát a co budeme jíst. Každý jsme jiný a někdo jede spíše na dovolenou než-li cestovat.

Můžeme si zaletět do Antalye a strávit týden v all inlusive hotelu s bazénem nebo zažít nějaké to dobrodružství a projet Evropu stopem. Každému vyhovuje něco jiného, ale pokud jsi typem člověka, který chce cestovat často, odnášet si kupu zážitků a neutratit spoustu peněz tak bazén a hotel asi nebudou zrovna pro tebe. Jsi spíše dovolenkář nebo máš z cestování strach? I tak čti dál! Možná získáš zcela nový pohled na věc 😊

Jak se budu přepravovat? Vždyť to stojí spoustu peněz…

I bez sebemenší znalosti levných letenek, autobusů apod. se dá během cest přepravovat velmi levně. Chce to jen vystoupit z komfortní zóny a zkusit třeba stopovat. Nejenže je to zadarmo, ale především si odneseš skvělé zážitky! Na a co třeba vyrazit na kole nebo dokonce pěšky? Pokud si vybereš třeba Asii nebo východní Evropu namísto New Yorku, pak i taková cena za cestu místním autobusem nebo dokonce taxíkem bude často zanedbatelná.

Kde budu spát? Na hotel nemám…

Ani já si hotel ve většině zemí nemůžu dovolit. A tam, kde si neporadím s Couchsurfingem, Airbnb nebo Bookingem pak musím volit jiné varianty, tedy pokud se nechci zruinovat a druhý den se vrátit domů … 😊 Především v přírodě může člověk nocovat téměř kdekoli. Stačí stan nebo jen hamaka. Možná to není vždy nejpohodlnější a nedá se to dělat celou cestu, 1-2 noci se to však určitě dá vydržet. Absenci komfortu pak nahradí například pozorování východu slunka přímo z „postele“. I když se zrovna nevyspíš do růžova, později si spíše vzpomeneš na noc v lese než na obyčejnou noc v hotelu.

dovolená pod širákem

Nemůžu si dovolit jíst každý den v restauraci…

Podle mě by každý, kdo jede do zahraničí měl alespoň jednou zajít do restaurace a ochutnat místní pokrm. V levných zemích to můžeme dělat poměrně často, ale co v takovém Švýcarsku, Americe nebo Austrálii? To bychom asi brzo přišli na mizinu. Pokud nechceme za jídlo utratit všechny svoje peníze, můžeme si nějaké suroviny přivést nebo si jednoduše nakoupit na trhu nebo v supermarketu a jídlo si pak sami připravit. Další variantou je street food, který je často ještě lepší než některá jídla v restauracích. No a taková sekaná s výhledem na hory předčí i restauraci s michelinskou hvězdou.

restaurace s michelinskou hvězdou

 

Prostě mrkni na to jak zažít plný měšec zážitků v rubrice cestování 🙂