MINUT ČTENÍ: 2

AUTORKA: BARBORA MORAVCOVÁ


Jedna normální holka, která si chtěla dát na rok pauzu od vysoký školy. Je mi 21 let a momentálně žiju už osm měsíců v Londýně.

Sebrat odvahu a udělat to, co chci

Jelikož mám gympl automaticky se předpokládalo, že půjdu na vejšku. Už na základce jsem věděla, že chci dělat design interiéru, ale taky procestovat svět a žít nějaký čas v cizí zemi. Byla jsem však vedená k tomu, že zdraví je na prvním místě a po něm hned v závěsu škola. Na bláznivé sny o cestování nezbylo místo a já si to vzala k srdci.

Když se ohlédnu zpět, celý gympl jsem zasvětila přípravě na vejšku. V prváku přišel přípravný kurz na přijímačky na architekturu, ve druháku kurz v modelovacím programu, ve třeťáku výtvarný kroužek v ZUŠce a ve čtvrťáku jsem navrhla design školní knihovny v rámci seminární práce, vytvořila si portfolio a zúčastnila se kurzu kresby na UMPRUM.

Vzali mě do Prahy na ČVUT, obor průmyslový design a já si myslela, že to je pro mě to pravé. V prvním semestru přišla krize. Navrhování mi nešlo a ani mě to nebavilo. Byla to dřina a výsledek stál za prd. Unavovalo mě to. Pořád vymýšlet, shánět a vyrábět.

Začali se mi v hlavě objevovat myšlenky typu: Není to pro mě. Není to obor, kde se uživím. Nejsem dost kreativní. Jsem k ničemu.

Challenge accepted

Jednou večer mezi hromadou odstřižků a nefunkčních modelů lopatky mi můj kluk oznámil, že chce ukončit studium a začít pracovat. A já to vzala jako výzvu k tomu sebrat odvahu, vykašlat se na názor druhých a udělat to, co opravdu chci. Navrhla jsem mu, jestli by se mnou nejel pracovat do ciziny získat zkušenosti, jiný pohled, vydělat nějaké peníze, někam se podívat, naučit se jazyk a on k mému velkému překvapení souhlasil. A už nebylo cesty zpět.

Doma nebyli nadšení, ale nechtěli mi bránit. Přesto mě žádali, abychom pro jejich klid využili nějakou agenturu. Stačil krátký pohovor v angličtině, zda ji máme na komunikativní úrovni, pročíst a podepsat smlouvy a mohly se koupit letenky. Zbývalo zažádat o přerušení studia. Pro přerušení bylo zapotřebí mít řádně dokončený první ročník, což jsem měla.

Pak už jen stačilo na začátku srpna donést do školy žádost a za týden jsem si vyzvedla souhlas od děkana.

Starch z prvního dne? Pokračování již zde!

Bára Moravcová