MINUT ČTENÍ: 2

AUTOR: JAN LUXEMBURG


V dnešní době je ekologie a recyklace trendy. Hodně lidí o ní mluví, zakládají se státy financované informační agentury, sepisují petice proti suchu, znečištění a protestuje proti těmto problematikám. My razíme cestu, že nekonečné řeči nikam nevedou. A tak jsme vzali do ruky krumpáč, kolečko a zašpinili si ruce opravdovou pomocí přírodě.

Očista jak má být

Cílem naší sobotní dobrovolnické akce bylo zjistit rozsah lesní skládky na pozemku v území CHKO Český Ráj a vyčistit co největší množství nashromážděného odpadu. Tento cíl se nám povedlo splnit nad rámec očekávání. Celkový objem skládky jsme po odkrytí vrchní vrstvy spadaného listí a odvozu prvních vrstev odpadu odhadli na 50 m3. Z tohoto množství jsme během naší sobotní akce za účasti 8 dobrovolníků přírodě odlehčili o 8 m3 odpadu. Tento výsledek je pro nás obrovský úspěch.

očista lesa Praxiso

Narval bych je do mišelinky, tahat pneumatiky!

A-A-A Autopneu…

Za sebe mohu říci, že při ručním hrabání odpadu z podloží lesa a při vožení naplněných koleček se v mém srdci rozhořel plamen opravdové lásky k přírodě. Ten pocit z pomoci stromům tvořícím čistý vzduch, který dýchám, je naprosto úžasný. Znečištěné lesy opravdu potřebují pomoct. To, co od nich dostaneme jako odměnu za pár hodin práce, je k nezaplacení. Vždyť ty stromy se na nás dřou 24/7 🙂

Proto jsem měl obrovskou radost, když dobrovolníci – přátelé – od kořenů stromů vytahávali věci jako pneumatiky, zrezlé plechovky, různé kovové předměty, staré rozbité záchodové mísy, nepředstavitelné množství plastových lahví, igelitek, šňůry z pletených plastových kočárků, kusy umělých koberců, rozbitou elektrotechniku, rtuťové teploměry, azbestové trubky, skleněné láhve a spoustu dalších věcí…i přesto jsme měli na tváři úsměv.

Honza tahá, respektive čistí les

Sílá & Rozum

Díky této první průzkumné akci jsme zjistili, že vyčistit celou skládku pouze za využití lidské síly a koleček není nejefektivnější řešení. Proto jsme se rozhodli zbývající část vyčistit kombinací lidské síly a strojní techniky. Také kvůli tomu budeme žádat o dotaci na „Ochranu a péči o přírodu a krajinu“. Takže pokud máte zájem zúčastnit se 2. akce Čištění lesa, přivítáme Vás s otevřenou náručí. Ze srdce doufám, že Vám naši pohostinnost potvrdí všichni dobrovolníci z 1. akce, pro které jsme na závěr dne jako poděkování připravili pohoštění ve formě grilovačky.

Tímto velice děkuji všem dobrým lidem, kteří se podíleli na realizaci této akce. Největší dík patří dobrovolníkům Pepovi, Martinovi, Kačce, Káje, Vladimírovi a Pavle za jejich fantastickou práci a srandu, kterou jsme si užili při práci. Další velký dík patří Honzovi, který zařídil valník na odvoz odpadu, likvidaci odpadu, materiál na práci, pohoštění a také úžasnou práci při čištění lesa. Všem Vám obrovský dík! 🙂


Věřím, že tahle akce a fantastické a obdivuhodné nasazení prvních dobrovolníků přesvědčí další lidi, kteří se k nám přidají při některé z našich dalších akcí. Sledujte další akce projektu Démétér.