MINUT ČTENÍ: 3
AUTOR: ADAM ROTH


Znáš situaci, že si na internetu otevřeš obrázek nádherné pláže, ale v realitě je tam hlava na hlavě a očekávaný zážitek se nedostaví? Díky těmto tipům se ti nic podobného v Turecku nestane!

V dnešní době se můžeme setkat s tím, že nás média a společnost od Turecka spíše odrazují. Realita je taková, že Turecko je velmi bezpečná země nabízející neskutečné krásy! A možná právě odliv turistů je i v něčem pozitivní. Občas se totiž stane, že zmíněné pláže budete mít skoro jen pro sebe! V Turecku jsem všeho všudy strávil 6 měsíců a nacestoval tisíce kilometrů. Během této doby jsem měl možnost navštívit velké množství nádherných pláží a ty nejlepší ti právě ukážu. Turecko totiž není jen Antalye a Alanye … 🙂

1) PATARA BEACH – 18 km dlouhý klenot Turecké riviéry

Pláž se nachází přibližně 50 minut cesty z historického města Kaş. Minibus tě zaveze do vesničky Patara. Odtud jsou to 2 kilometry pěšky skrze rozlehlé antické město. To stojí rozhodně za to! Největším lákadlem je staré antické divadlo a výhled z přilehlého kopce na celou pláž. Bohužel je vždy nezbytné zaplatit za vstup, ten však není nijak vysoký, přibližně 35 Kč – prostě za hubičku 🙂

I když je pláž populární, je velice snadné si najít klidné místo bez lidí. Celá pláž je totiž 18 kilometrů dlouhá. Stačí ale ujít pár desítek metrů od vstupu, kde je spousta lehátek a slunečníků a za chvíli si najdeš svoje osamocené místo. Patara beach je písčitá pláž na které se člověk vyřadádí především díky vlnám. Není moc míst, kde se dá skloubit návštěva antického města a pláže. Patara za návštěvu rozhodně stojí!

Turecko Patara Dovolená

2) CIRALI BEACH, OLYMPOS – skutečně božská pláž

Málokdo tuší, že pouhých 70 km od Antálye se nachází jedna z nejhezčích oblastí Turecka, národní park Olympos. Jeho součástí je právě Cirali Beach. Dostaneš se sem snadně minibusem, cesta trvá z Antyle přibližně hodinu. I když sem postupně proniká turismus, stále je zde cítit značný vliv hippie komunity, která se zde dříve usadila. Není se čemu divit, místo je to skutečně nádherné! Tyrkysová voda, útesy a v dáli pohoří Tahtali odkud shlížel dříve Zeus.

Pláž je oblázková a písečná. Podmořský svět je zde skutečně pestrý, šťastlivec může spatřit i želvy. Hned vedle pláže se nachází úžasné ruiny antického města. Z pláže odplouvají lodě nabízející plavbu po okolních zátokách. Cena takové plavby zahrnující jídlo stojí pouze 350,- Kč. Pláž je navíc specifická tím, že zde kladou vajíčka karety. My jsme měli to štěstí, že jsme se zde nacházeli zrovna během doby, kdy se malé karety líhnou. Po noci strávené na pláži jsme tak měli možnost pozorovat první krůčky malých želv během východu slunka.

Co se týče ubytování, ve vesničce Cirali je poněkud dražší. Naopak z druhé strany po průchodu antickým městem se nachází právě komunita hippie, která nabízí ubytování ve formě treehouse. Atmosféra místa je skutečně jedinečná. Olympos je prostě ráj!

top pláže turecko

3) BEYLIK KOYU, BOZCAADA – opuštěná pláž s příběhem

Tato čarovná, leč neznámá pláž se nachází na ostrově Bozcaada, blízko historicky významného města Canakkale. Dostat se sem dá přímo z Canakkale nebo přibližně ze 100 km vzdáleného Geykli, kam se dostaneš za 45 Kč/směr právě z Canakkale. Trajekt na Bozcaadu pak stojí stejně jako autobus směšných 45 Kč.

Tento nádherný ostrov nabízí historický hrad, skvělé víno, řecké taverny a především pláže. Většina lidí míří na známou pláž Ayazma, avšak málokdo ví, že pouhé dva kilometry odtud se nachází pláž, kde není téměř ani živáčka.

Proč je místo tak speciální? Kromě nádherné pláže, tyrkysové vody zde na návštěvníky čeká ještě jedna specialita – opuštěná loď. K té se váže velice zajímavý příběh. Kvůli chybějícím dokumentům nenechalo Turecko loď proplout a loď tak byla odstavena právě na této pláži. Posádka se vrátila do své země, avšak potřebné dokumenty nebyly nikdy vyřízeny a tak zde loď stojí dosud. Dá se na ní vylézt a stará lana slouží jako houpačka. Nezbývá než poděkovat kapitánovi za jeho lajdáctví a užít tuto jedinečnou pláž.