MINUT ČTENÍ: < 1

AUTOR: ADAM PRSKAVEC


Co to je?

Kritické myšlení je o tom, že člověk umí pracovat s informacemi. Lépe informace hodnotit, ověřovat kvalitu zdrojů a racionálně přemýšlet.

V zahraniční literatuře definováno jako „the intellectually disciplined process of actively and skillfully conceptualizing, applying, analyzing, synthesizing, and/or evaluating information gathered from, or generated by, observation, experience, reflection, reasoning, or communication, as a guide to belief and action“ (Scriven and Paul).

Více o Critical thinking v Angličtině ke stažení

IQ vs. RQ

Kritické myšlení se dá měřit, trénovat a zvyšovat. Člověk se ho může naučit, ale je k tomu potřeba trénink a vzdělávání se. Není to však nic náročného a ani Vám u toho neukápne kapka potu. Označuje se jako RQ (rational quotient) a nemá nic společného s IQ (intelligence quotient).

Dobroser

„Problém současného světa je, že hlupáci jsou skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností.” – Bertrand Russell

Aneb ten, kdo je absolutně přesvědčený o své pravdě a neustupuje. Pokud něco říká nějaká autorita, nebo většina, neznamená, že to musí být pravda.

U kritického myšlení je důležitá pokora. Připustit si, že se můžu mýlit. Není dobra bez objektivity.MOUDRO:

Buďte otevřeni všemu (open-minded) a ověřujte si zdroje informací. Mějte také na paměti,  že Wikipedie není ověřený zdroj a v novinách většinou píšou tak, aby to čtenář četl = výběr toho nejhoršího z nejhoršího…

Např. můj bývalý učitel na historii mi vždy kladl na srdce, ať si nejdříve přečtu o autorovi knihy, kterou se chystám číst. Zda-li byl demokrat, nebo republikán. Jak vyrůstal, čím si prošel atd. atd.

Už jenom uvědoměním si tohoto faktu se Vám zvýší RQ.

Žijte, neživořte. Více na našem BLOGU 🙂