MINUT ČTENÍ: 2
AUTOR: ADAM ROTH

Ahoj, jmenuji se Adam Roth a v současné době studuji Pedagogiku volného času na Technické Univerzitě v Liberci. Jsem ve 3. ročníku bakalářského studia a právě kvůli nemožnosti spárovat předměty na Erasmus prodlužuji. Mezi mé největší koníčky patří fotbal a cestování. Ideálně se snažím tyto dva koníčky spojit.

  • Typ školy: VŠ
  • Únor 2016 – červen 2016
  • Onsekiz Mart Universitesi, Turecko, Canakkale

Už si nepamatuji, kdy jsem se dozvěděl o Erasmu, pravděpodobně z nějaké přednášky ve škole. Avšak o veškeré informace jsem se zajímal sám kvůli vlastní motivaci vyjet do zahraničí.

Upřímně dostat se na Erasmus do Turecka bylo velmi jednoduché. Je zde velké množství universit, kam se lze jako „erasmák“ dostat. Dalším faktorem byl malý zájem studentů o studium v Turecku kvůli bezpečnostní situaci (avšak slyšel jsem, že je obecně malý zájem vyjet na Erasmus v ČR). Navíc jsem neměl téměř žádné požadavky kvůli mému oboru. Ten je totiž téměř nemožné studovat v zahraničí, proto pro mě studijní obor nebyl zásadní. Jedinou podmínkou byl test z angličtiny. Ten však pouze ověřoval znalosti před a po Erasmu. Neovlivňoval tedy zda odjedu či ne.

Trocha čísel pro představu Erasmu

Ubytování jsem sehnal celkem rychle přes facebookovou skupinu, kde jsou nabízeny byty přijíždějícím studentům. V bytě jsme bydleli 4 (2 turci, slovák, já). Bydlení bylo levné a prostorné. Byt byl sice ve špatném stavu, ale to mě vůbec nevadilo, jelikož jsem v něm žil s lidmi, kteří se stali mými celoživotními přáteli. Ubytování mě vyšlo mezi 2 500 – 3 000,- Kč měsíčně i s energií. Celkově jsou v Turecku náklady na život nízké a řada věcí je levnějších. Především jídlo a oblečení. Naopak benzín, automobily a alkohol jsou velmi drahé. Můj grant činil cca 40 000,- Kč na téměř 5 měsíců. To mi pokrylo všechny náklady cca z 85%. Vzhledem k tomu, že jsem cestoval téměř každý týden si myslím, že částka mezi 10 000 – 12 000 na měsíc je ideální.

Škola

Do školy jsme příliš nechodili. Dělali jsme pár projektů doma a do školy chodili na pár hodin asi 2x týdně. V tomto směru mi to příliš nedalo a kvalita výuky nebyla valná. Výjimkou byla hodina multikulturní výchovy, kdy jsem se scházel pouze s učitelem a diskutovali jsme mnoho témat.

Pokud pojedete do Turecka, neočekávejte, že budete od rána do večera ležet v knihách. Pokud chcete vyjet za velmi kvalitním studiem, zvolte spíše severské země. Pokud však chcete poznat novou kulturu, přátelské lidi, nádherná místa a nemít velké náklady tak můžu rozhodně Turecko doporučit. Vyvaroval bych se městům jako je Ankara a u syrské hranice. Jinak je Turecko bezpečnou zemí, pouze média se nás snaží přesvědčit o opaku.

Celkově hodnotím Erasmus v Turecku téměř výhradně kladně. Dá se říci, že mě to rozhoupalo v cestování. Za minimální náklady jsem viděl místa, která jsou ojedinělá i ve světě. Poznal jsem svého nejlepšího kamaráda, s kterým od té doby často cestuji. Naučil jsem se samostatnosti, otevřenosti a celkově v žít v odlišné kultuře. Turecké jídlo, příroda, milí lidé a mnoho dalšího mně zkrátka okouzlilo. Také jsem se naučil trochu místní jazyk a v jeho studiu pokračuji. Takže celkově shrnuto studium na universitě přínosné příliš nebylo, ale naopak půl roku v Turecka byla jedna velká škola života. A to já považuji za to nejpodstatnější 😊)))

PŘEČTĚTE SI TAKÉ ČLÁNEK ADAMA ROTHA O CESTOVÁNÍ ZA KAČKU PO ČESKU