MINUT ČTENÍ: 4
AUTOR: ADAM ROTH


Přemýšlel jsi někdy o tom, že se můžeš během cest ubytovat zcela zdarma a nemusí to zrovna znamenat spaní pod širákem? Couchsurfing ti přesně tohle díky pohostinnosti místních nabízí, a ještě mnoho dalšího! Couchsurfing totiž není jen ubytování, je to životní styl. Čti dál a už nebudeš chtít cestovat jinak! Přináším ti cenné rady a tipy pro tvé surfařské začátky 😊

Na začátek se pokusím Couchsurfing krátce definovat. Jedná se o nejrozšířenější internetovou službu nabízející ubytování zcela zdarma. Zaregistrovat se může každý a je pouze na tobě, zda budeš jenom surfovat nebo i hostit. Třetí možností je „Wants to meet up“, kdy jde uživateli především o setkání s ostatními cestovateli. Hlavní myšlenkou je nabídnout gauč cestovatelům z celého světa a na oplátku využívat pohostinnosti hostitelů během cest.

PROČ DO TOHO JÍT?

Důvodu proč začít s Couchsurfingem je mnoho a já se pokusím vypíchnout hlavní body. Ano, určitě jedním z důvodů je možnost ubytovat se zcela zdarma, ale bylo by smutné, kdyby to byl důvod jediný. Tak v čem tkví tedy to kouzlo? Díky Couchsurfingu máš úžasnou možnost poznat lidi z celého světa a neskutečně se na cestách nebo během hostitelství obohatit. Vždyť kdy budeš mít šanci poznat lidi z druhého konce světa, aniž bys vytáhl paty z domu! Navíc pravděpodobnost, že narazíš na vskutku zajímavé lidi je opravdu velká. Je naprosto něco jiného přijít do hotelu, kde ti dají mapičku s hlavními turistickými lákadly, nebo se nechat provést nejlepšími místy skvělými průvodci – místními. Jejich tipy ohledně zajímavých míst, restaurací nebo dopravy jsou velmi cenné a opět ušetří zbytečné náklady. Ba co víc, Couchsurfer tě může naučit vařit místní speciality, vzít tě na nezapomenutelnou párty nebo ti pomoc zdokonalit jazyk. Možností je spousta!

JAK TO FUNGUJE

Používat Couchsurfing je naprosto snadné. Pokud chceš vycestovat tak stačí pouze zadat destinaci a objeví se všichni hosti v dané oblasti. Ty si pak kohokoli rozklikneš, přečteš si jeho osobní profil, hodnocení a informace o ubytování. Pokud si někoho vybereš stačí už jen zaslat žádost, kde zmíníš počet nocí, cestovatelů a přiložíš zprávu. Pak už jen čekáš, zda tvou žádost přijme. Také můžeš svůj výlet veřejně publikovat (create a public trip) a někdo ti může sám od sebe nabídnout nocleh nebo se s tebou sejít. Úplně stejně to funguje, pokud někdo žádost pošle tobě. Pročteš si všechny potřebné informace a přijmeš, respektive odmítneš jeho žádost. Také můžeš někomu nocleh nabídnout (find travelers). V obou případech je pak zvykem si napsat vzájemně hodnocení.

REGISTRACE

Registrace není nic složitého. Začátek je taková klasika, kdy vyplníš jméno, příjmení a email, respektive se registruješ rovnou přes Facebook. Poté zadáš datum narození, pohlaví a bydliště. Následně se jde detaily, které budou tvůj profil více definovat.

1) Vyber jednu z možností týkajících se hostitelství: přijímám hostymožná přijmu hostachci se potkat

  • nepřijímám hosty

2) Krátce se představ a zvol své záliby.

3) Potvrď svoji emailovou adresu.

4) Doplň svůj profil o další fotografie a vyplň položky které tě charakterizují:

  • vzdělání, jazyky, proč jsi na couchsurfingu, tvé oblíbené knihy, filmy, muzika, úžasné věci, které se ti povedly, co můžeš nabídnout (teach, learn, share), jaké země jsi navštívil a kde jsi žil.

* Je zde také možnost profil verifikovat (adresa, telefon, doklad totožnosti) za určitý poplatek což ti umožní posílat neomezeně množství žádostí (jinak pouze 10).

RADY A TIPY DO ZAČÁTKŮ

Pokud o Couchsurfingu slyšíš poprvé, určitě tě napadly nějaké otázky, například ohledně bezpečnosti. Doufám, že ti mé rady a tipy pomohou tyto otázky zodpovědět a ty budeš úspěšně „couchsurfovat“ 😊

  • VYPLŇ SI POŘÁDNĚ PROFIL!

To je asi největší základ. Pokud o sobě nic nesdělíš, budeš mít problém se u někoho ubytovat a lidé nebudou zrovna prahnout zůstat u tebe. Je to především z důvodu malé věrohodnosti tvého profilu. Dej si záležet na věcech které tě nějak charakterizují. Každý přece chce trávit čas s člověkem se kterým si bude mít co říci. S věrohodností souvisí i velké množství fotek. Na to, jak má kdo vyplněný profil se při obdržených žádostech zaměř i ty. jak cestovat levně

Pojďme to dělat lépe…

  • ZAMĚŘ SE NA REFERENCE

S věrohodností profilu jdou ruku v ruce reference. Pokud posíláš žádost nebo se rozmýšlíš, zda danou osobu hostit, přečti si pozorně reference. Čím více pozitivních referencí, tím větší věrohodnost a pocit bezpečí. Stejně tak bude nahlížet i druhá osoba na tebe. V některých krajinách může být skutečně risk zůstávat u člověka bez referencí. Tím tě nechci strašit, rozhodnutí je vždy na tobě. Asi tě napadá jak tedy na to, když na začátku žádné nemáš. Za prvé ti někdo může napsat osobní referenci, druhou možností je „fejkový pobyt“, kdy ti někdo známý pošle žádost (nebo ty jemu) a po neuskutečněném pobytu si vyměníte reference.chci cestovat po zahraničí

A ještě lépe

  • ZÍSKEJ VERIFIKACI

Verifikace neboli ověření profilu (adresa, telefon, doklad totožnosti) je další známkou věrohodnosti. Jsou zde 2 možnosti. První je si za ní zaplatit nebo ti jí sám Couchsurfing přidělí na 3 měsíce, pokud budeš někoho hostit. Toho můžeš opět dosáhnout „fejkovým pobytem“. Výhodu to má také v tom, že nejsi omezen na počet žádostí, které pošleš.

  • DEJ SI ZÁLEŽET NA ŽÁDOSTI

Úspěch v podobě přijaté žádosti značně závisí na tom, jak ji podáš. Základem je uvést počet osob a data pobytu. Poté přidej oslovení jménem, přidá to na autenticitě. Ve zkratce se představ (případně i další osoby) a uveď důvod příjezdu. Při posuzování žádosti si potencionální hostitel s velkou pravděpodobností pokládá otázku „Proč bych měl daného člověka hostit“? Zkus mu na to odpovědět, aniž by se tě zeptal. Zmiň nějaké věci z jeho profilu, zaměř se na jeho zájmy, a především na to co máte společné. Zmiň nějakou činnost, kterou byste mohly dělat společně (zajít do pubu, hiking, večeře apod.). Já třeba zmiňuji i to, že hostiteli přivezu nějaký malý dárek ze své země. Třeba takové české pivo ocení skoro všude 😊 Jistě přijdeš na další věci, jak zaujmout.

  • ZANECH DOBRÝ DOJEM

Ne vždy si musíš s každým sednout, ale snaž se vždy chovat slušně a respektovat domácí pravidla a místní zvyky. Neber Couchsurfing pouze jako ubytování zadarmo. Hostitel by si z pobytu měl také něco odnést. Buď milý, vstřícný, nápomocný a kamarádský. Věř, že se ti to vrátí! Tohle všechno se pak projeví v tvé referenci a další surfování pro tebe bude zase o něco jednodušší.

CO JEŠTĚ NABÍZÍ COUCHSURFING

Kromě základní funkce Couchsurfingu tato aplikace nabízí i další možnosti. Jedná se třeba o různé události v dané lokalitě, diskuze nebo rady uživatelů.

couchsurfing ubytování zdarma 

COUCHSURFING JE HLAVNĚ O PŘÍBĚZÍCH! PROTO JSEM SE ROZHODL VÁM SVÉ OSOBNÍ ZÁŽITKY ZPROSTŘEDKOVAT. ALE O TOM ZAS PŘÍŠTĚ … 😊

A ČLÁNEK O TOM, JAK CESTUJI AUTOBUSEM ZA KORUNU, NAJDETE KLIKNUTÍM NA TENTO TEXT