MINUT ČTENÍ: < 1
Billa Gatese asi nemusíme představovat. Co jste ale možná nevěděli, že přečte kolem 50 knih za rok, tedy jednu týdně. To je docela porce. Samozřejmě záleží na počtu stran, jak se kniha zrovna autorovi povede a mnoho dalších faktorů. Jak si ale vzít z té porce knih co nejvíc? Pojďme na to mrknout v tomto krátkém článku. Na konci máte i video.

1. Dělejte si poznámky do okrajů.

„Víte, když čtete, chcete si být jistí, že se opravdu koncentrujete,“ říká Gates. A zase to vidíte. Praxiso se snaží vštípit lidem právě to, aby nemarnili čas. Dělali věci efektivně. No a tady to máte i od Billa.

Ne vždy musíte s autorem souhlasit. V těchto případech jsou poznámky o to víc na místě. Budujete si nějakou empatii, porozumíte víc textu a pylujete si i kritické myšlení.

2. Dokončete co jste začali.

Když nedokončíte knížku, budou Vám možná chybět některé důležité informace, pohledy autora, díky čemu budete mít jednoduše mezery. Taky by to byla přeci škoda nedokončit něco, co jste začali. Prostě, makat.

 

nikdy se nevzdávat a hlavně makat

3. Tištěná nebo elektronická kniha?

Jednoduše čtěte tak, jak je Vám pohodlné. Najděte si styl čtení, který si užíváte, nejspíš z toho taky vytěžíte maximum.

4. Aspoň tu hodinu.

Gates navrhuje udělat si aspoň hodinu na vážnou četbu. “Tohle není věc na pět minut sem, deset minut tam. Na to máte magazíny, nebo krátké videa na Youtube.”

Důvod? Zase to je o soustředění. Literatura Vás učí, zlepšuje, a proto chcete brát četbu vážně. A nemusí to být opruz. Berte to jako odpočinek, takový relax od všeho co jste za ten den dělali.

Zkuste aplikovat tyto 4 body a uvidíte 😊